جام جهانی جام جهانی

ورزش > اپن استراليا > اخبار و حواشی

خشم چینی‌ها از جایزه دولت چین به لی نا

اطلس خودرو 8 سال پیش
خشم چینی‌ها از جایزه دولت چین به لی نا

تنیس 360:‌اهدای پاداش 132 هزار دلاری دولت چین به لی نا بعد از قهرمانی‌اش در اوپن استرالیا، موجب خشم خبرگزاری رسمی و کاربران اینترنتی چین شد.


به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، لی پس از بازگشت از ملبورن به محض ورود به زادگاهش در استان هوبی چین از فرماندار این شهر چک بزرگ قرمز رنگی را به عنوان پاداش دریافت کرد. این در حالی‌ست که این بازیکن 31 ساله با قهرمانی در تنیس استرالیا جایزه‌ای به مبلغ 2.3 میلیون دلار گرفته بود.

در پی این اتفاق کاربران اینترنتی در چین که از دادن پاداش نقدی اضافه به لی به خشم آمدند و مقامات چین را به هدر دادن پول مالیات دهندگان متهم کردند، پولی که به اعتقاد آنها می‌توانست صرف رسیدگی به فقرا شود. یکی از کاربران در این باره نوشته است: «دولت باید جلوی این ولخرجی‌ها را بگیرد. این پول مردم است و باید به جای بهره‌برداری های سیاسی، صرف نیازمندان شود.»

خبرگزاری شین هوا به عنوان رسانه ملی چین نیز چنین اقدامی را شرم‌آور و پول‌پرستانه توصیف کرده: «پاداشی که دولت به لی داد، بعد از قهرمانی او در اوپن استرالیا، هیچ ارزشی برای وی ندارد. شاید فقط مقامات ورزشی چین هستند که این قدر به قدرت پول اهمیت می‌دهند.» شین هوا به نقل از شیائو هوانیو استاد دانشگاه ورزش در شانگهای افزوده: «دولت موفقیت‌های ورزشی را نوعی دستاورد سیاسی می‌داند به همین دلیل سعی می‌کند با دادن پاداش در این امور دخالت کند.»

لی در سال 2008 از سیستم ورزش چین خارج شد و با به خدمت گرفتن مربیان خصوصی، تمامی هزینه‌های حرفه‌ایش را خود متقبل شد. او بارها اعلام کرده است که نه به عنوان نماینده چین بلکه به عنوان نماینده خودش در مسابقات شرکت می‌کند. وی در سال 2011 نیز که موفق به قهرمانی در اولین گرنداسلم خود در مسابقات اوپن فرانسه شد، مبلغ 600 هزار یوآن از دولت محلی هوبی دریافت کرد و سپس آن را به یک مرکز پرستاری اهدا نمود.

در همین رابطه بیجینگ نیوز نیز با اشاره به رابطه نه چندان دوستانه لی با رسانه های چین، در گزارشی مقامات این کشور را فرصت طلبانی دانسته که تحمل شکست ورزشکاران را ندارند اما سعی می‌کنند در پیروزی‌هایشان شریک شوند. نویسنده این مطلب از نام مستعار شیائو شیلانگ استفاده کرده است. مشابه چینی رابین هود شخصیت داستانی که از ثروتمندان می دزدید تا به فقرا کمک کند.

منبع :http://atlaskhodro.hyperclubz.com

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب