جام جهانی جام جهانی

ورزش > ورزش > ورزش

فروتن: بايد برابر امارات خونسرد باشيم

سپهر اندید 8 سال پیش
فروتن: بايد برابر امارات خونسرد باشيم

مربي و کارشناس فوتبال معتقد است، خونسردي شاه کليد پيروزي ايران بر امارات است که در دستان کي‌روش قرار دارد. او درباره قهرماني ايران در جام ملت‌ها مي‌گويد، قهرمان شدن شجاعت و اعتماد مي‌خواهد، موضوعاتي که بايد در تيم ملي نهادينه شوند.
[فروتن: بايد برابر امارات خونسرد باشيم]

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از ایسنا، بهمن فروتن درباره شرایط تیم ملی در بازی برابر امارات، اظهار کرد: در بازی ایران مقابل امارات چند نکته وجود دارد. نکته اول این است که همیشه بردن در یک بازی فوتبال سخت تر از نباختن است، لذا کار ما مشکل تر از کار امارات است. امارات چون می خواهد به ژاپن نخورد مقابل ما محکم بازی می کند که این سختی را برای ما مضاعف می‌کند. در صورت باخت مقابل امارات به دلیل انرژی زیادی که هدر می دهیم، بازی مان مقابل ژاپن دشوار می شود، پس حتما باید امارات را ببریم. این واژه ی «حتما» بار سنگین روانی را روی دوش تیم می گذارد، لذا وظیفه‌ی کی روش انجام کار روانی بر روی بازیکنان و وظیفه‌ی بازیکنان، خونسردی در مقابل امارات است که می‌تواند شاه کلید پیروزی بر این تیم باشد.

وی درخصوص پیش بینی‌اش از نتیجه بازی ایران و امارات گفت: روی کاغذ تساوی یک بر یک منطقی به نظر می رسد اما این منهای خلاقیت بازیکنان ایران است که قطعا خلاقیت برگ برنده ایران مقابل امارات خواهد بود.

فروتن افزود: وادار کردن شش بازیکنان هجومی برای کمک به دفاع، یکی از اقدامات ارزشمندی است که کی روش در تیم ملی ایران انجام داده است.

این مربی فوتبال ادامه داد: قبلا در تیم کی روش شش، هفت بازیکن دارای خصوصیات تهاجمی در ارنج اصلی قرار می گرفتند که معمولا کمکی به دفاع نمی کردند. (مثلا باخت یک بر صفر ایران مقابل لبنان در انتخابی جام جهانی) اما طی یک فرآیند که استارتش از جام جهانی زده شد، کی روش بازیکنان هجومی ایران را به کارهای دفاعی مجبور کرد که از عوامل اصلی کم گل خوردن و البته کم گل زدن ایران همین مساله است.

فروتن با بیان اینکه اغلب بازیکنان ایرانی دوکاره نیستند، تصریح کرد: بازیکنان ایرانی یا فقط خاصیت دفاعی دارند یا فقط خاصیت هجومی. اما حالا می بینیم که تمام بازیکنان در دفاع و حمله به صورت یکپارچه شرکت می‌کنند. کی روش توانسته از بازیکنان نفوذی برای کمک به دفاع استفاده کند که همین مساله باعث شده تیغمان در حمله برا نباشد.

وی، گل نخوردن را تنها شرط لازم برای قهرمانی یک تیم ندانست و اظهار کرد: گل نخوردن برای قهرمانی لازم است اما کافی نیست. تیمی که داعیه قهرمانی دارد باید هم گل نخورد و هم گل بزند. درست است که ما در دو بازی گذشته گل نخورده‌ایم اما در بازی با دو تیم متوسط آسیا فقط سه گل زده‌ایم. برای مقابله با ژاپن، استرالیا و کره جنوبی احتیاج داریم که بازی رو به جلوی‌مان خیلی قوی تر از این باشد.

این مربی فوتبال، تیم های استرالیا و ژاپن را بخت های قهرمانی در جام ملت های آسیا دانست و گفت: استرالیا با توجه به فاکتور میزبانی و بازی‌های خوبی که نسبت به سه نماینده دیگر آسیا در جام جهانی از خود نشان داد شانس بالایی برای قهرمانی دارد. ژاپن هم تیم منسجم و پر مهره‌ای است و دیدیم که در مقابل عراق چگونه بر بازی سوار بود. عربستان هم با این که به چین باخت به نظر تیم بدی نیست. اما کره جنوبی بازی های چندان دلچسبی ارایه نکرد و با این بازیها شانسی برای قهرمانی ندارد.

فروتن با بیان این که تیم ایران بازیکنان خلاقی دارد اما از نظر سیستم بازی از استرالیا و ژاپن ضعیف‌تر است، اظهارکرد: تک تک بازیکنان ایران توانایی بالایی دارند و هرکدام قادرند در هر لحظه از بازی نتیجه را عوض کنند. این نکته در گل ایران به قطر کاملا مشهود بود. تکل زیبای آندو، پاس قشنگ اشکان و چرخش و دریبل استثنایی سردار آزمون و به ثمر رسیدن گل، نشان از بروز استعدادهای فردی ایرانیان داشت. با این حال ژاپن از نظر ساختار، چند دهه جلوتر از ایران است و در صورت قهرمانی ایران می توان گفت شانس سهم بسیار بیشتری نسبت به سیستم ایفا کرده است.

این کارشناس فوتبال با تحسین بازی اشکان دژاگه گفت: تک تک بازیکنان ایران خوب هستند. از حقیقی گرفته تا سردار آزمون همه خوب بودند اما دژاگه به خاطر تجربه بوندس لیگا و لیگ برتر انگلیس کمک هایی به تیم می کند که به چشم نمی آید. من بهترین بازیکن را اشکان دیدم. اشکان واقعا با جنگهای تن به تن، تیم ملی ایران را بیدار می کند. وقتی با سه نفر گلاویز می شود به تیم یک روحیه جنگندگی می‌دهد. ممکن است گلها را اشکان نزده باشد ولی پاس گل سه امتیازی اش در مقابل قطر، فعالیتش در زمین و ارتباطش با بازیکنان دور و برش کلاس بالای فوتبال او را نشان می دهد.

وی با انتقاد از ساختار فوتبال ایران و تیم ملی اظهار کرد: به اعتقاد من کی روش طی سالهایی که در ایران بود می توانست یک دگرگونی در فوتبال ایران ایجاد کند اما این کار را نکرد. باید از ابتدا به دنبال جوان ها می رفت اما خیلی دیر این کار را شروع کرد.

فروتن، قهرمانی در آسیا را سرپوشی بر مشکلات عمقی فوتبال ایران دانست و گفت: باید بپذیریم که از فوتبال آسیا عقب افتاده‌ایم. همه دوست داریم تیم ایران قهرمان آسیا شود اما اغلب مردم از بازی مقابل ژاپن نگران هستند. این یعنی ما کاری برای پیشرفت فوتبال و استعدادیابی صورت نداده‌ایم. سوال این است که ما چطور باید قهرمان شویم؟ ما دوست داریم حریفانمان تا قهرمانی، قطر و فلسطین و بحرین و ... باشند. حتی از امارات هم می ترسیم.

این مربی فوتبال با بیان این که قهرمان شدن شجاعت و اعتماد می خواهد، تصریح کرد: اعتماد به تیم، اعتماد به مربی، اعتماد به فدراسیون باید بین مردم باشد اما چیزی که دیده می شود این است که متاسفانه اعتماد نسبت به تیم ملی در سطح جامعه و رسانه ها وجود ندارد.

وی یادآور شد: در بازی ایران و عراق که با پیروزی یک بر صفر ایران همراه بود من تفاوت زیادی بین فوتبال ایران و عراق ندیدم. آن بازی را مقایسه کنید با بازی امروز ژاپن و عراق که ژاپن هر کاری دلش خواست در زمین انجام داد.

به گفته فروتن، وقتی بین مردم هستیم می بینیم که اغلب مردم دلشان نمی خواهد ما در مرحله‌ی بعد به ژاپن بخوریم. ژاپن زمانی از ما بسیار عقب تر بود اما حالا به اندازه چند دهه از فوتبال ما پیشی گرفته است. بررسی دلایل این که ما به این روز افتاده ایم کاملا مشخص است. ما هیچ کاری برای پرورش استعدادها صورت ندادیم و این تفاوت فوتبال ایران با ژاپن است. پس در صورت قهرمانی در آسیا هم یک چشم‌مان خندان و یک چشم‌مان گریان می شود.

این مربی فوتبال با اشاره به سال‌های بازیگری خود یادآور شد: 50 سال پیش که من در شهر آمل فوتبال بازی می کردم جمعیت آمل 20 هزار نفر بود و هفت هشت تیم داشت. ما سه زمین تمرین داشتیم و یک استادیوم که در تمام بازی ها استادیوم مملو از تماشاگر می شد. حالا جمعیت آمل شده 300 هزار نفر با بیش از 10 هزار نفر فوتبالیست اما تماشاگری وجود ندارد. آن سه زمین را فروخته اند و ساختمان درست کرده اند و استادیوم را هم از فوتبال آمل گرفته اند و می خواهند به ساختمان تبدیل کنند.

وی ادامه داد: در بسیاری دیگر از نقاط ایران همین وضعیت مشاهده می شود. امسال تماشاگران جام حذفی ذوب آهن در مقابل استقلال 500 نفر بوده است. وقتی ما 60 هزار تماشاگر را به 500 نفر می رسانیم و هیچ پشتوانه ای ایجاد نمی کنیم باید از اروپایی ها تشکر کنیم که اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد را پرورش دادند. با این فوتبال بدون ارزش افزوده در سطح باشگاه‌ها، آینده‌ی خوبی در انتظارمان نیست.

منبع :http://www.varzesh3.com/news.do?itemid=1197852&tit...

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب