جام جهانی جام جهانی

ورزش > ورزش > ورزش

یادداشت: آیا زلاتان می تواند کانتونای جدید باشد؟

امیر علی رنجبر 7 سال پیش
یادداشت: آیا زلاتان می تواند کانتونای جدید باشد؟

به گزارش "ورزش سه"، در پاییز سال 1992 اوضاع در الدترافورد به هیچ عنوان مساعد نبود. یونایتد نیاز به چرقه ای داشت تا بتواند شرایط را بهبود دهد. آن ها اما این حرقه را پیدا کردند. بازیکنی 26 ساله از مارسی فرانسه با کیفیتی فوق العاده و شخصیتی منحصر به فرد. اریک کانتونا پس از پیوستن به یونایتد در 5 سال آینده توانست این تیم را تبدیل به قدرت جزیره کند و یونایتد را به جاده موفقیت برساند. شرایط امروز یونایتد نیز بی شباهت به آن سال ها نیست. تیمی که پس از دوران سر آلکس موفقیت های بسیار کمی داشته و نیاز به جرقه ای دارد تا بار دیگر به جاده موفقیت برسد.
پیوستن زلاتان ابراهیموویچ به یونایتد شاید بتواند همان جرقه مورد نظر باشد. او شخصیتی بسیار شبیه به کانتونا دارد. کار خودش را انجام می دهد و اهمیت نمی دهد دیگران چه فکری می کنند. هر دو اعتقاد دارند که یونایتد با خریدشان در واقع یک فراری مجلل خریداری کرده است. روی کین، هم بازی سابق کانتونا، به خوبی شخصیت این 2 بازیکن را وصف می کند:" هر چیزی که در مورد کانتونا بگویید، تغییری در این مورد که او یک فرد تاثیرگذار و مشهور است، به وجود نخواهد آمد. این مسئله در مورد زلاتان نیز صادق است و این 2 به شباهت های زیادی به هم دارند. البته که او می تواند بسیار مناسب بازی در منچستریونایتد باشد." اما آیا زلاتان می تواند همان عصر کانتونا را تکرار کند و تبدیل به کلید موفقیت یونایتد شود؟

کانوتونا زمانی که راهی منچستریونایتد شد، 26 سال داشت. تقریبا 1 دهه جوان تر از زلاتان. عمده فعالیت حرفه ای او مربوط به لیگ فرانسه می شد. او در سال 1982 اولین بازیش را برای اوسر انجام داد و پیش از پیوستن به لیدز نیز در 5 باشگاه دیگر لیگ فرانسه فوتبال بازی کرده بود. زلاتان اما موقعیتی بسیار متفاوت نسبت به کانتونا دارد. کارنامه او طبیعتا با توجه به سن وسالش پر و پیمان تر است. او سابقه بازی در تمامی لیگ های معتبر اروپایی و فتح آن ها را دارد و از همه مهم تر کارنامه خوبی نیز در سطح ملی از خود ثبت کرده است. بازی در جام جهانی و جام ملت های اروپا مسئله ای است که تمایز را میان او و کانتونا به وجود می آورد.

زمانی که کانتونا به یونایتد پیوست، این تیم از سال 1967 نتوانسته بود فاتح رقابت های لیگ انگلیس شود. در حقیقت سر آلکس فرگوسن در حال ساختن دوباره یک تیم جدید بود که اریک کانتونا می توانست ستاره شماره 1 آن باشد. ماموریت نهایی شد چرا که یونایتد با کانتونا در طول 5 فصل موفق شد 4 بار به عنوان قهرمانی لیگ انگلیس برسد.
شرایط اما برای زلاتان بسیار متفقاوت است. یونایتدی که زلاتان یپش رو خواهد داشت، تیم قدرتمند و تثبیت شده ای در جایگاه بین المللی است اما به واسطه تغییر و تحولات گوناگون پس از سر آلکس فرگوسن، هنوز نتوانسته به جایگاه گذشته اش باز گردد. زلاتان می تواند همان فاکتور X یونایتد برای بازگشت به کورس قهرمانی رقابت های لیگ برتر انگلیس باشد. مسئله ای که 3 فصل است یونایتد نتوانسته به آن دست پیدا کند. رقابت هیجان انگیزی که زلاتان با پپ گواردیولا در منچسترسیتی دارد، می تواند اهرم انگیزشی کافی برای این بازیکن به حساب آید. زلاتان ابراهیموویچ و اریک کانتونا شباهت های بسیار زیادی به یکدیگر دارند اما نقش هایشان در منچستریونایتد بسیار متفاوت خواهد بود. کانتونا وظیفه داشت اهرم تیمی باشد که قرار بود از نو ساخته شود اما زلاتان اهرم تیمی خواهد بود، که قرار است ذهنیت پیروزی به آن بازگردد. دوران زلاتان مطمئنا بسیار کوتاه تر از دوران کانتونا در یونایتد خواهد بود اما هواداران پر شمار یونایتد در سراسر دنیا امیدوار هستند تاثیرگذاری او حتی در کوتاه مدت، به اندازه تاثیرگذاری کانتونا در بلند مدت باشد. تاثیرگذاری که در کنار ژوزه مورینیو، رسیدن به آن برای زلاتان بسیار ساده تر خواهد بود.
جذاب ترین اظهار نظرهای کانتونا و ابراهیموویچ:

کانتونا:" بهترین لحظه زندگی من؟ لحظات خوب زیادی داشته ام اما لحظه ای که آن هولیگان را با لگد زدم، ترجیح می دهم."

زلاتان:" به دنبال خانه ای در پاریس هستم اما احتمالا اگر نتوانم موردی خوب پیدا کنم، هتلی را در پاریس بخرم."

کانتونا:" همواره به دنبال راه های جیدی هستم تا بتوانم خود را وصف کنم چرا که بدون این کار می میرم."

زلاتان:" زلاتان ابراهیموویچ هیگ گاه تست نخواهد داد." در پاسخ به درخواست آرسن ونگر برای حضور تستی در آرسنال.

منبع :http://www.varzesh3.com/news/1337656/یادداشت-آیا-ز...

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از امیر علی رنجبر

رضاییان: خیلی خوشحالم در لیگ ترکیه هستم/ طارمی: برای موفقیت بیشتر اینجا آمدم
ایتالیا در حضور دل‌پیرو کرواسی را شکست داد
اسامی داوران هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال ساحلی
چرا کفاشیان به فرانسه رفت؟/ نایب‌رئیس فدراسیون تماشاگر بازی یورو 2016
يورو 2016: شكست سنگين ايسلند از فرانسه
برتری آماری آلمان مقابل ایتالیا در شب صعود به نیمه نهایی
مذاکرات مثبت یک بانک با استانداری قم؛صبا،ایران زمین می شود؟
استقبال منحصر به فرد دینامو از علی کریمی
ابراهیم‌زاده: با نفت مذاکره‌ای نکردم
گیگز: فان‌خال گزینه مناسبی برای هدایت انگلیس است
پدیده به مصاف تیم ب خود می‌رود
تیم ب پدیده تشکیل می شود
امیدواری رونالدو به بازگشت مسی با پیراهن آرژانتین
شکار جدید سایپا
بوآتنگ: ایتالیا؟ بازی محشری خواهد شد
پرده بردای وگیل آقای گل از قرارداد با ریزه اسپور
برنامه سرمربی لهستان برای توقف پرتغال
استقبال بی نظیر از تیم سرخپوشان رویایی
راهیابی فدرر به دور دوم تنیس ویمبلدون
روایت آمار از پیروزی آتزوری مقابل ماتادورها