جام جهانی جام جهانی

ورزش > ورزش > ورزش

10 جنجال بزرگ در تاریخ جام‌ملت‌های اروپا(عکس)

10 جنجال بزرگ در تاریخ جام‌ملت‌های اروپا(عکس)

امشب یورو 2016 با جدال فرانسه و رومانی آغاز خواهد شد. به بهانه آغاز مهمترین رقابت فوتبالی اروپا نکاهی خواهیم داشت به 10 اتفاق جنجالی در تاریخ این رقابت ها.

وبسایت گل در این مقاله نگاهی انداخته به تلخ ترین و خشن ترین حوادث روی داده در تاریخ رقابت های جام ملت های اروپا:
ضربه ی سر بولی: در بحبوحه ی دیدار انگلستان برابر فرانسه در یورو 92 استوارت پیرس نگاهش به جاکلین آنگلوما بود که یک باره باسیل بولی از غیب سر رسید و با سر به دفاع آخر ناتینگهام فارست کوبید. پیرس ماند و لب های خونینش. اما پس از بازی از متهم کردن بولی به هر گونه بدرفتاری خودداری کرد. وی در بخشی از صحبت های خود گفت: "بولی در هتلی که محل اقامت ما بود به من فکس زد و به خاطر روحیه ی ورزشکاری من تشکر کرد". این مدافع انگلیسی در ادامه خاطرنشان کرد: "من طرفدار فلسفه ای هستم که می گوید هرچه در زمین فوتبال روی داد همان جا نگهش دار."

تورنیپ علیه لینکر: انگلستان که در آخرین بازی گروهی برابر سوئدِ میزبان کارش به 1-1 رسیده بود به یک پیروزی نیاز داشت تا به مرحله ی حذفی صعود کند. در حالی که اسکاندیناویایی ها تازه کار را به تساوی کشانده بودند، گراهام تیلور مربی انگلستان متقاعد شد که چیزی باید تغییر کند. در بهت همگان، گری لینکر را از زمین بیرون کشید، مردی که فقط یک گل دیگر نیاز داشت تا به رکورد بابی چارلتون برسد و این آخرین حضور او در تیم ملی بود. لینکر به وضوح از این تصمیم عصبانی بود و موقع بیرون آمدن از زمین حتا به مربی اش نگاه هم نکرد. تیلور در این بین مانند مجسمه کنار زمین ایستاده بود. سوئد بازی را برد تا مطبوعات در ادامه با دادن لقب "تورنیپ" به تیلور به خدمت او برسند.

اسپانیا علیه داوران: تیم های کشورهای میزبان معمولاً در تصمیمات داور ذی نفع هستند. اما انگلستان در برابر اسپانیا در مرحله ی یک چهارم نهایی مسابقات یورو 96 در ورزشگاه ومبلی چیزی بیش از ذی نفع بود. در ابتدا خولیو سالیناس یک گل به ثمر رساند که مردود اعلام شد اگر چه در بازبینی ها معلوم شد که گل صحیحی بوده. اسپانیایی ها سرانجام در ضربات پنالتی بازی را واگذار کردند تا سالیناس پس از بازی این گونه خشم خود را ابراز کند: "ما نه فقط برابر 11 بازیکن و 70 هزار هوادار بازی می کردیم، بلکه سه مقام رسمی دیگر هم به آن ها کمک می کردند. پیروزی غیرممکن بود."

فرانکو علیه شوروی: اسپانیا در جام ملت های سال 1960 با شکست 7-2 لهستان مثل طوفان خود را به یک چهارم نهایی رساند و تیم پراستعداد هلنیو هررا حالا باید در این مرحله برابر تیم ملی اتحاد شوروی سوسیالیستی قد علم می کرد. با این همه، ژنرال فرانکو به دلایل سیاسی به مردان گاوریل کاچالین اجازه ی ورود به خاک اسپانیا را نداد. پس اتحاد شوروی به نیمه نهایی رسید و اسپانیا از گردونه ی رقابت ها حذف شد. حسرت ماند و یأس برای تیمی که بیشترین بازیکنان در کلاس جهانی را داشت، بازیکنانی مانند لادیسلا کوبالا، آلفردو دی استفانو و لوئیس سوارز.

لهستان بدشانس: اتریش، یکی از میزبانان مشترک، در پایان مرحله ی گروهی رقابت های یورو 2008 در حالی که 1-0 بازی را به لهستان واگذار کرده بود، در آستانه حذف از تورنمنت قرار داشت. با این حال، هوارد وب خطای مارسین واسیلوسکی را می گیرد که پیراهن سباستین پرودل را کشیده بود. اتریش گل تساوی را به ثمر می رساند و امیدش برای صعود زنده می ماند. اما لئو بینهاکر مربی لهستان پس از این دیدار گفت: "من در 43 سال سابقه ی فعالیت فوتبالی خود هرگز چنین چیزی ندیده بودم. اصلاً نمی توانم درک کنم." اعتراضات لهستان به همین جا ختم نشد و پای رئیس جمهور این کشور هم به میان آمد اما همه ی این ها نتوانست مانع از شکست 1-0 آنها در دیدار برابر کرواسی شود.

بیماری انگلیسی: ری کلمنس، دروازه بان انگلستان توضیح می دهد: "یک باره آب از چشم هایم آمد. هیچ چیزی نمی توانستم ببینم اما فهمیدم که پشت دروازه خبرهایی شده." در نیمه ی اول دیدار تیم های انگلستان و بلژیک در یورو 1980 خشونت افسار پاره می کند به طوری که پلیس ایتالیا مجبور به استفاده از گاز اشک آور در سمت سه شیر در ورزشگاه تورین می شود. بعد از پنج دقیقه تعلیق بازی، دو تیم با نتیجه ی 1-1 به کار خود پایان می دهند و در ادامه انگلیسی ها نمی توانند از گروه خود صعود کنند. آن چه ماند شرمساری ای بود که هواداران انگلیسی بر ملت خود تحمیل کردند. ران گرینوود سرمربی انگلستان پس از حذف تیمش گفت: "دست به هر کاری زدیم تا تصویر درستی از کشور خود ارائه دهیم، بعد این حرومزاده ها زدند و همه چیز را خراب کردند."

تنش نژادپرستانه هلندی : هلند یکی از بخت های قهرمانی در یورو 96 بود اما تیم آن ها به یک اغتشاش بی مانند کشیده شد و آن هم در میان ادعاهایی بود که درباره ی تقسیم نژادی تیم شده بود. عکسی منتشر شد از چندین بازیکن رنگین پوست تیم گاس هیدینک که در میزی جداگانه مشغول صرف غذا بودند و به شایعه ی تبعیض نژادی دامن زده شد. با این حال، افرادی مانند یوری مولدر بعداً توضیح دادند که دعوای داخلی به خاطر میزان دستمزد بوده و نه اختلافات نژادی.

شوخی توالتی کومان: هلند در نیمه نهایی یورو 88 توانست نتیجه ی از دست رفته را به پیروزی 2-1 در هامبورگ تبدیل کند. اما رولاند کومان مدت کوتاهی پس از سوت نهایی بازی به سمت زمین قدم برداشت. او که پیراهن خود را با اولاف تون از آلمان به رسم یادبود عوض کرده بود، وانمود می کند که دارد با پیراهن او پشت خود را تمیز می کند. همان طور که انتظار می رفت، عمل کومان موجب خشم بسیاری شد – حتی پدر او هم از این شوخی کومان ابراز انزجار کرد – اما این مرد باشگاه پی.اس.وی هنگامی که چند روز بعد مورد مصاحبه قرار گرفت اثری از پشیمانی در چهره اش نبود. "باید بگویم شرمنده ام؟ خب، نمی گویم." او به جای این که به دلیل رفتار ناشایست محروم شود، باز هم در میدان حاضر شد و در پیروزی 2-0 تیمش برابر شوروی در فینال نقشی کلیدی ایفا کرد.

نوردیک فیکس: ایتالیا خوب می دانست که پیروزی برابر بلغارستان حضور آن ها را در مرحله ی حذفی مسابقات یورو 2004 تضمین خواهد کرد. این اما در صورتی بود که دانمارک و سوئد به نتیجه ی تساوی با تعداد گل بیشتر از 1-1 دست نمی یافتند... چه شد؟ ایتالیا بلغارستان را شکست داد و رقبای اسکاندیناوی به تساوی 2-2 دست یافتند. وقتی ماتیاس جانسون گل تساوی سوئد را به ثمر رساند و بعد، دلالان و شرط بندان اعلام کردند که رقم کلانی روی این نتیجه شرط بسته شده بود، ایتالیا به مرز سکته رسید. بوفون لب به شکایت گشود: "کسی باید در این بین احساس شرم کند و آن کس ما نیستیم!"

دست یاری بخش فرانسه: دیدار پرتغال برابر فرانسه در نیمه نهایی یورو 2000 هنوز سه دقیقه دیگر زمان داشت تا به ضربات پنالتی بکشد زمانی که پاس ارسالی سیلوین ویلتورد از گوشه ی محوطه جریمه به دستان آبل ژاویر برخورد کرد که برای حفاظت از خودش جلو آورده بود. توپ از کنار دروازه بیرون رفت. داور ابتدا نقطه ی کرنر را نشان داد اما بعد از مشورت با کمک خود نقطه ی پنالتی را. زیدان پشت ضربه پنالتی ایستاد و فرانسه را به فینال رساند. اما پرتغالی ها به اعتراض ها ادامه دادند و حتا نونو گومژ پس از پایان دیدار کارت قرمز گرفت. ژاویر پس از بازی گفت: "وجدانم راحت است. گرفتن آن پنالتی ناباورانه بود."

ساير تصاوير

10 جنجال بزرگ در تاریخ جام‌ملت‌های اروپا(عکس) 10 جنجال بزرگ در تاریخ جام‌ملت‌های اروپا(عکس) 10 جنجال بزرگ در تاریخ جام‌ملت‌های اروپا(عکس)
منبع :http://atlaskhodro.hyperclubz.com

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب