جام جهانی جام جهانی

ورزش > ورزش > ورزش

پندارهای غلط در مورد فعالیت بدنی

مونا قديانلو 8 سال پیش
پندارهای غلط در مورد فعالیت بدنی

داشتن فعالیت بدنی هزینه بالایی دارد . نیاز به وسیله ، كفش و لباس مخصوص دارد .
گاهی باید هزینه پرداخت تا ورزش كرد .
فعالیت بدنی را می توان هر جا و بدون هیچ وسیله ای انجام داد . جا به جا نمودن لوازم ، چوب ، كتاب ها و كودكان به عنوان فعالیت بدنی تكمیلی معادل بالا رفتن از پله ها می باشند . پیاده روی به عنوان فعالیتی كه بیشتر از هم انجام می شود و بیش از همه توصیه نیز می شود كاملاً بی نیاز از این موارد است . بیشتر مناطق شهری دارای پارك ، آب نما یا پیاده روهایی ایده آل برای پیاده روی ، دویدن یا ورزش و بازی هستند . نیازی نیست برای این كارها به باشگاه ، استخر یا سایر مكان های ورزشی مراجعه كرد .
٢) سرم خیلی شلوغ است . فعالیت بدنی وقت زیادی می برد .
حداقل ۳۰دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هر روز برای بهبود و حفظ سلامتی توصیه می شود . البته این به معنای قطع فعالیت بدنی پس از نیم ساعت نمی باشد . بیشتر فعالیت ها را می توانید با كارهای روزمره مثل محل كار ، مدرسه ، خانه یا بازی و تفریح ممزوج كنید . بیشتر فعالیت ها را می توانید با امور روزانه خود انجام دهید :۱۰ دقیقه پیاده روی سریع،۳باردر روزیا۲۰ دقیقه درابتدای صبح و۱۰ دقیقه در طول روز. حتی اگر مشغله شما زیاد باشد باز هم می توانید ۳۰ دقیقه فعالیت در روز را به برنامه هایتان اضافه كنید .
٣) كودكان طبیعتاً دارای تحرك بالایی هستند و به ندرت یك جا می نشینند . نیازی به صرف وقت و انرژی برای آموختن چیزهایی در مورد فعالیت بدنی به آنها نیست . به اندازه كافی فعال هستند .
مطالعات اخیر در مورد كودكان سراسر جهان نشان داده كه آنها در مناطق شهری فقیر در حال غیرفعال شدنند . وقت و منابع مصروف برای آموختن ورزش به آنها قطع می شود و بازیهای كامپیوتری تلویزیون جای تفریحات فعال آنان را می گیرد . تخمین زده كه در بسیاری از كشورهای چه توسعه یافته و در حال توسعه بیش از ۳/۲ جوانان از تحرك بدنی ناكافی برخوردارند . فعالیت بدنی ناكافی در كودكان می تواند عواقب طولانی مدتی روی سلامتی به جای بگذارد .
فعالیت بدنی منظم باعث فواید جسمی ، روحی و اجتماعی بسیاری برای جوانان می شود . فعال بودن به صورت بالقوه باعث كمك به جوانان و كودكان در داشتن استخوانها ، عضلات و مفاصل سالم می شود . وزن بدن را تنظیم كرده و چربی را كاهش می دهد و عملكرد موثر قلب و شش ها را فراهم می كند .
بازی ، ورزش و سایر فعالیتهای بدنی این فرصت را به جوانان می دهد كه ابراز وجود كنند ، خودشان را باور كنند و موفقیت و همكاری جمعی را تجربه كنند . همچنین اینها كمك می كنند تا از اضطراب و افسردگی پیشگیری شود .
انجام ورزش و فعالیت های بدنی هدایت شده و منظم می تواند پذیرش سایر رفتارهای بهداشتی را تسریع كند . الگوهای فعالیت بدنی كه در كودكی ودوران بلوغی كسب می شوند بیشتر در طول زندگی باقی می مانند و پایه ای برای زندگی فعال و سالم هستند .
● فواید فعالیت بدنی
فواید فعالیت بدنی منظم برای سلامت بسیار است . حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط ، مثلا" پیاده روی سریع ، برای بدست آوردن بسیاری از این اثرات كافی است . اگر چه ، با افزایش سطح فعالیت ، فواید آن نیز افزایش می یابد .
▪ فعالیت بدنی منظم :
۱) خطر مرگ و میر قبل از بلوغ را كاهش می دهد .
۲) خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی یا سكته مغزی را كاهش می دهد كه مسؤول یك سوم تمام مرگ ها هستند .
۳) خطر ایجاد بیماری قلبی یا سرطان روده ها را تا ٥٠% كاهش می دهد .
۴) خطر ابتلای به دیابت نوع ٢ را ٥٠% كاهش می دهد .
۵) كمك می كند تا احتمال ابتلای به فشار خون بالا را كه یك پنجم جمعیت بالغ دنیا را گرفتار كرده كاهش یابد .
۶) خطر شكستگی لگن را تا ٥٠% در زنان كاهش می دهد .
۷) خطر ایجاد دردهای ناحیه كمر را كاهش می دهد .
۸) باعث ترفیع سلامت روحی و روانی می شود . اضطراب ، استرس و احساس افسردگی و تنهایی را كاهش می دهد .
۹) كمك می كند تا وزن بدن را تنظیم كرده و خطر چاقی را ٥٠% نسبت به افرادی بی تحرك كاهش می دهد .
۱۰) كمك می كند تا استخوانها ، عضلات و مفاصل سالمی داشته باشیم و افراد دچار حالات ناتوان كننده مزمن را از نظر قدرتی تقویت می كند .
۱۱) می تواند به درمان حالت های دردناك مثل كمردرد و زانو درد كمك كند .
همه ما میدانیم كه فعالیت بدنی – مثل پیاده روی ، دوچرخه سواری و بازیهای مختلف باعث می شود شما احساس خوبی داشته باشید ولی فعالیت بدنی منظم فواید بسیار دیگری نیز دارد . این كار نه تنها باعث بهبود و حفظ سلامت می شود ، بلكه اثرات مفید اقتصادی و اجتماعی خود را دارد . فعالیت بدنی منظم به كشورها و اقتصاد كمك می كند تا هزینه های مراقبت های بهداشتی كاهش یابد ، تولید افزایش یابد ، مدارس بهتر شوند ، غیبت از محل كار و تعویض شغل كمتر شود و مشاركت در ورزش و تفریحات سالم افزایش یابد . در بسیاری كشورها ، هزینه های بهداشتی به علت نبود فعالیت بدنی و چاقی بالاست

منبع :http://vista.ir/article/250640/%D9%BE%D9%86%D8%AF%...

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب