جام جهانی جام جهانی

ورزش > اخبار و حواشی ورزشی > اخبار و حواشی

نگاهی به دوره چهاردهم جام ملت­های اروپا ۲۰۱۲؛ سنگینی سایه اسپانیا بر فوتبال اروپا

زهرا کریم پور 6 سال پیش
نگاهی به دوره چهاردهم جام ملت­های اروپا ۲۰۱۲؛ سنگینی سایه اسپانیا بر فوتبال اروپا


وبسایت رسمی برنامه نود - میزبانی چهاردهمین دوره رقابت های یورو باز هم به طور مشترک به کشورهای اوکراین و لهستان واگذار شد، اما هیچ یک از دو میزبان بازیها حتی از مرحله گروهی هم صعود نکردند. در این دوره اسپانیا با سیستم جدیدی به رقابتها آمد و در نهایت هم قهرمان شد. قهرمانی که بیش از پیش حکایت از سلطه ماتادورها بر فوتبال داشت. البته اسپانیا پس از هت تریک در کسب قهرمانی در این جام، دوران افول اسپانیا هم آغاز شد. در ادامه گزارش مروری بر رقابت های یورو ۲۰۱۲ خواهیم داشت.میزبان: اوکراین و لهستان (به صورت مشترک)

شهرهای میزبان لهستان: روشو، گدانسک، روکلاو، پوژنان

شهرهای میزبان اوکراین: کیف، دونتسک، خارکیف، لویف

تیم های شرکت کننده

۵۱ تیم حاضر در مرحله انتخابی این رقابتها به ۹ گروه تقسیم بندی شدند؛ شش گروه شش تیمی و سه گروه پنج تیمی. تیم هایی که برای مرحله نهایی رقابت های یورو ۲۰۱۲ انتخاب شدند عبارت بودند از لهستان و اوکراین (میزبان)، آلمان، روسیه، ایتالیا، فرانسه، هلند، یونان، انگلیس، دانمارک، اسپانیا، سوئد، کرواسی، جمهوری چک، پرتغال و جمهوری ایرلند. مرحله نهایی مثل چند دوره گذشته برگزار شد. از مرحله یک چهارم نهایی پرتغال با یک گل جمهوری چک را شکست داد و به نیمه نهایی رسید. اسپانیا با دو گل فرانسه را از پیش رو برداشت. آلمان هم ۴ بر ۲ یونان را مغلوب کرد و ایتالیا در ضربات پنالتی انگلیس را ۴ بر ۲ با شکست روبرو کرد. در مرحله نیمه نهایی ایتالیا ۲ بر یک آلمان را از پیش رو برداشت و به فینال رسید و اسپانیا هم در ضربات پنالتی پرتغال را ۴ بر ۲ شکست داد و حریف ایتالیا در فینال شد.دیدار فینال: اسپانیا ۴ ایتالیا صفر

اسپانیا به عنوان یکه تاز بی رقیب در این سالها، پس از فتح یورو ۲۰۰۸ و جام جهانی ۲۰۱۰، باز هم به فینال این دوره از رقابتها رسید. ایتالیا که به نظر می رسید با حضور پراندلی متحول شده باشد، پس از نمایش فوق العاده برابر انگلیس و آلمان، امید زیادی به شکست قهرمان جهان و فتح جام قهرمانی داشت. اما اسپانیا با سیستم جدید خود ایتالیای پراندلی را هم مات کرد و باز هم قهرمان شد. داوید سیلوا، جردی آلبا، فرناندو تورس و خوان ماتا چهار گل ماتادورها را به ثمر رساندند تا شبی خاطره انگیز برای فوتبال اسپانیا رقم بخورد.تیم منتخب جام

ایکر کاسیاس (اسپانیا)؛ فابیو کونترائو (پرتغال)؛ پپه (پرتغال)؛ سرخیو راموس (اسپانیا)؛ جردی آلبا (اسپانیا)؛ سامی خدیرا (آلمان)؛ آندره آ پیرلو (ایتالیا)؛ آندرس اینیستا (اسپانیا)؛ ژاوی هرناندز (اسپانیا)؛ ماریو بالوتلی (ایتالیا)؛ کریستیانو رونالدو (پرتغال)

برترین گلزنان جام

فرناندو تورس از اسپانیا، آلن ژاگوئف از روسیه، ماریو مانژوکیچ از کرواسی، ماریو گومز از آلمان، ماریو بالوتلی، کریستیانو رونالدو از پرتغال همگی با ۳ گل بهترین گلزن مسابقات شناخته شدند.

آمار و ارقام (مربوط به مرحله نهایی بازیها)

مدت زمان برگزاری: ۲۳ روز

تعداد بازیها: ۳۱ بازی

تعداد گل های به ثمر رسیده: ۷۶ گل (میانگین ۴۵/۲ گل در هر بازی)

تعداد کل تماشاگران: ۱,۴۴۰,۸۹۶ نفر (میانگین ۴۶,۴۸۱ نفر به ازای هر بازی)

سریعترین گل جام: ماریو مانژوکیچ از کرواسی دقیقه ۳ برابر ایرلند

دیرترین گل جام: مسوت اوزیل از آلمان دقیقه ۹۲ برابر ایتالیا

رویدادهای ورزشی سال

قهرمانی چلسی در لیگ قهرمانان اروپا با پیروزی ۴-۳ برابر بایرن مونیخ در ضربات پنالتی

کسب جایزه بهترین فوتبالیست سال جهان توسط لیونل مسی از تیم بارسلونا

تصاحب کفش طلای فوتبال اروپا توسط لیونل مسی از بارسلونا

قهرمانی اوسین بولت از جامائیکا در رقابت های دو صد متر المپیک لندن با زمان ۹ ثانیه و ۶۳ صدم

قهرمانی سباستین فتل آلمانی در رقابت های قهرمانی فرمول یک جهان با تیم رد بولرویدادهای غیرورزشی سال

انتخاب اتحادیه اروپا به عنوان برنده جایزه صلح نوبل به خاطر توسعه صلح و اتحاد و پیوستگی، دموکراسی و رعایت حقوق بشر در اروپا

۶ فوریه – ملکه الیزابت دوم شصتمین سال نشستن بر سریر قدرت را جشن گرفت.تالار مشاهیر: آندرس اینیستا از اسپانیاآندرس اینیستا بدون اغراق عامل هماهنگی و هارمونی تیمی بود که برای نخستین بار در تاریخ این رقابتها موفق از عنوان قهرمانی خود دفاع کند. اسپانیا در این جام با سیستمی جدید و بدون مهاجم کلاسیک بازی کردند و این کار را به خوبی انجام دادند. و باز به این مسئله تأکید می کنیم که ژاوی هرناندز و آندرس اینیستا از عوامل تأثیرگذار در موفقیت های سریالی اسپانیا بودند. بازی های درخشان اینیستا او را به عنوان بهترین بازیکن جام معرفی کرد. با او از خاطرات چهار سال قبل و قهرمانی اسپانیا را مرور می کنیم.

اتحاد بین بارسا و رئال

جو تیم در ابتدا خیلی خوب نبود اما مربیان و سرپرستان تیم وارد عمل شدند و تنش بین بازیکنان دو رقیب سنتی را حل و فصل کردند که این مسئله در موفقیت تیم نقشی تعیین کننده داشت. همه به این باور رسیدند که برای کسب موفقیت دور هم جمع شده ایم و همه یک هدف داریم. اینجا تیم ملی است و نباید مسائل دیگر را به تیم ملی ربط داد.

فروکش کردن انتقادات

از سیستم بازی تیم انتقاداتی می شد اما همه می دانستیم مسیر درستی را طی می کنیم. هر تیمی ممکن است با بحران روبرو شود و اسپانیا هم از این قضیه مستثنی نیست. ما هم دوست داریم همه بازی هایمان را با ۳ یا ۴ گل پیروز شویم اما گاهی اوقات اوضاع فرق می کند. گاهی اوقات بحران داشتیم اما بر آن غلبه کردیم تا پیروز شویم. ما هم نگرش و طرز عمل خاص خود را داریم اما این مسئله به بازیکنان ارتباطی ندارد که سیستم تیم خوب است یا نه.

پایانی خوش

بازی فینال برابر ایتالیا در واقع پایانی خوب برای این جام بود. این دیدار کامل ترین بازی ما بود. گردش توپ در تیم ما عالی بود. خیلی مؤثر و جنگجو بازی کردیم. این بازی خیلی لازم و ضروری بود تا کام هواداران را شاد کنیم.

انگیزه های شخصی

من به خاطر لذت بردن فوتبال بازی می کنم. من عاشق فوتبالم و برای کسب جوایز و عناوین شخصی بازی نمی کنم. اما اگر در پایان مأموریتم، همه از من راضی باشند و من هم به عنوان بهترین انتخاب شوم، خب خیلی عالیست. بازی فینال احساس فوق العاده ای به من داد و از آن بسیار راضی هستم.

خلق دورانی تاریخی

دوران بسیار باشکوهی برای فوتبال اسپانیا در حال سپری شدن است و همه ما به این موفقیتها افتخار می کنیم. برای به دست آوردن این عناوین خیلی سختی کشیدیم و تلاش کردیم. و سرانجام با کار گروهی و تلاش تیمی به هدف خود رسیدیم. دقیقاً می دانستیم خواسته مان چیست و مسیر درستی را هم برای رسیدن به هدف خود انتخاب کردیم.آیا می دانید که .....

ویسنته دل بوسکه اولین مربی تاریخ فوتبال است که موفق به کسب قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، جام جهانی و رقابت های یورو شده است.

گردآوری و ترجمه: احمد تقی زاده

منبع :http://90tv.ir/news/272548/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%8...

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از زهرا کریم پور

سه برزیلی در راه استقلال خوزستان
بالاک: پیروزی حق فرانسه بود
لوو: فرانسه را با برزیل مقایسه نکنید
ترین‌های یورو 2016/ آمار شگفت‌انگیز 4 تیم حاضر در نیمه نهایی
پاسخ سرپرست تیم ملی کشتی آزاد به اعتراض پرویز هادی
بسکتبال زیر ۱۸ سال آسیا قرعه کشی شد
حضور لژیونرهای ایرانی؛ از اروپای شرقی تا قلب اروپا
طرح نوشت/ شیاطین سرخ در آتش اژدها سوختند
ناگفته های فرانسوی ها در رختکن
دل بوسکه: کنار رفتن از یورو 2016 ناراحت کننده بود
برانکو به انصاری اجازه تمرینات سنگین نمی‌دهد
پایان ویژه برنامه فوتبالی شبکه ورزش
لیست استقلال خوزستان با جذب سه بازیکن تکمیل می‌شود
دروازه استقلال 14 روز برای شروع لیگ فرصت دارد
بهترین گلف‌باز جهان از حضور در المپیک انصراف داد
طارمی با ریزه اسپور ترکیه به توافق رسید/ رضائیان کجاست؟
لوزانو: تمرکز نداشتن علت شکست ما بود/ از بازیکنانم راضی ام
پورغلامی دستیار جلالی شد
آشنایی با ستاره‌های آینده فوتبال ایران
تشکر عجیب قرمزها از کاوه رضایی / ممنون که باعث ماندن طارمی شدی!