جام جهانی جام جهانی

ورزش > اخبار و حواشی ورزشی > اخبار و حواشی

کلاه گشادی که شاید سر طارمی برود/ سرنوشت 11 بازیکن در انتظار آقای گل

کلاه گشادی که شاید سر طارمی برود/ سرنوشت 11 بازیکن در انتظار آقای گل

مهدی طارمی پدیده فصل اخیر لیگ‌برتر با نمایش خیره‌کننده خود در پرسپولیس این امید را در دل هوادارانش زنده کرد که راهی لیگی بزرگ شود. با انتشار خبر امضای قرارداد وی با یک تیم یونانی (که بر خلاف گمانه زنی ها اسم این تیم «پائوک» نیست و هنوز رسما رسانه ای نشده) هواداران وی را کمی ناراحت و البته سرخورده کرد چرا که اعتقاد دارند حضور در فوتبال درجه سه یونان قطعا آن دورنمایی نیست که از آینده او در ذهن‌شان تصور می‌کردند.
اما گفته می شود یکی از نکات قرارداد طارمی با تیم یونانی شرط ترانسفر به بوندس لیگای یک در سال دوم است. در واقع این بند در قرارداد طارمی گنجانده شده که سال دوم به یک تیم در بوندس لیگای یک آلمان منتقل شود که در این صورت، حضور طارمی در لیگ یونان می‌تواند اتفاق بزرگی برای این بازیکن باشد.
اما بررسی خبرنگار مشرق از سه تیم مطرح یونانی المپیاکوس، پاناتینایکوس و AEK که منطقاً باید سکوی پرتاب بازیکنان خوب به لیگ های معتبر اروپایی باشند، تا حدودی از احتمال عملی نشدن قطعی شرط موجود در قرارداد طارمی حکایت دارد.
* سرنوشت 11 بازیکن ترانسفر شده از یونان
در این مجال چندان تفاوتی ندارد که بدانیم طارمی به پرافتخارترین تیم یونانی‌ها المپیاکوس اضافه می‌شود که 43 مرتبه قهرمان این کشور شده یا پاناتینایکوس که 11 عنوان قهرمانی دارد. نکته مهم این است که لیگ فوتبال یونان تا چه اندازه این قابلیت را دارد که موفق شود بازیکنانش را در ویترین فوتبال اروپا به نمایش بگذارد؟
بررسی نقل و انتقالات سه باشگاه بزرگ یونانی در یک سال اخیر این نتایج را به دست داد:
* در میان راه فصل 16-2015 المپیاکوس قهرمان بلامنازع یونانی‌ها 6 بازیکن خود را به لیگ‌های اروپایی ترانسفر کرد.
* پاناتینایکوس هم 4 نفر را به لیگ‌های خارجی فرستاد.
* تیم سوم جدول یعنی AEK هم فقط یک بازیکن مونته‌نگرویی را در میانه فصل راهی لیگی متفاوت نمود.

قابل تامل اینکه از میان 11 بازیکن یاد شده فقط یک نفر راهی تیم آکسبورگ در بوندسلیگا شد که در ویترین رقابت‌های انتخابی یورو دیده شده بود و نه سوپر لیگ یونان.
* سقف فوتبال یونان قد اتریش و بلژیک است
در واقع جابه‌جایی‌های انجام شده در میانه راه فصل 16-2015 یونان نشان می‌دهد که برخلاف ادعای متولیان تیم جدید طارمی، این بازیکن در صورت درخشش هم شانس چندانی برای رفتن به لیگ‌های معتبر اروپا را ندارد. شاید رسیدن به تیم‌های بلژیکی یا اتریشی سقفی باشد که فوتبال یونان قادر به حضور زیر آن است.
جدول بررسی سرنوشت 11 بازیکنی که از سه تیم برتر یونانی به تیم‌های دیگر ترانسفر شدند هم پاسخگوی روشنی در مورد آ‌ینده احتمالی آقای گل لیگ‌برتر ایران باشد. به نظر می رسد طارمی بداند با حضور در هر تیمی از لیگ یونان فقط واژه دهان پرکن «لژیونر اروپایی» را یدک خواهد کشید و قطعا سوپرلیگ یونان جایی برای رشد و پیشرفت آقای گل فوتبال ایران نخواهد بود.

منبع :http://www.mashreghnews.ir/fa/news/591867/کلاه-گشا...

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب