جام جهانی جام جهانی

ورزش > اخبار و حواشی ورزشی > اخبار و حواشی

علیاری برای المپیک مدعی شد

علیاری برای المپیک مدعی شد

به دنبال قانون از ایران تا لهستان!

علیاری برای المپیک مدعی شد

مهدی علیاری فرنگی کار وزن ۹۸ کیلوگرم ایران با کسب مدال طلای تورنمنت پیتلاسینسکی لهستان بار دیگر بر لزوم برگزاری رقابت انتخابی المپیک بر اساس قانون و بصورت عادلانه و سر شاخ شدن با قاسم رضایی مهر تایید زد.

[pic]

به گزارش ایسنا، مهدی علیاری فرنگی کار جوان ایران از جمله کشتی گیران فنی و اخلاق مدار اردوهای تیم ملی در چند سال گذشته است؛ کشتی گیری که هیچ گاه کوچکترین حاشیه و نکته منفی در کارش دیده نمی شود و همواره با جان و دل و غیرت مثال زدنی و بدون توجه به تصمیمات سرمربیان تیم ملی در دوره های مختلف زیر فشار تمرینات سخت اردوهای تیم ملی خم به ابرو نیاورده است.

نگاهی به عملکرد مهدی علیاری

مهدی علیاری فرنگی کار ۲۷ ساله تیم ملی و اهل شهریار استان تهران سابقه دو مرتبه حضور در مسابقات جهانی را دارد.او برای اولین بار در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ مجارستان به عنوان پنجمی این رقابت ها رسید. علیاری برای دومین مرتبه در زمان سرمربیگری پازاج و در تصمیمی اشتباه بدلیل نبود چهره قابل اتکا در سنگین وزن در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ لاس وگاس به وزن ۱۳۰ کیلوگرم رفت و در حالیکه اختلاف فاحشی از لحاظ وزن با رقبای خود در این مسابقات داشت در نهایت راه به جایی نبرد و در جایگاه ۲۶ جهان قرار گرفت. علیاری پس از این مسابقات و با آمدن محمد بنا در تصمیمی درست و عقلانی بار دیگر به همان وزن سابق بازگشت تا مانند سابق رقیبی قابل احترام برای قاسم رضایی قهرمان المپیک شود.

علیاری همچنین طلای بازی های آسیایی ۲۰۱۴ کره جنوبی و دو مدال طلای آسیا در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را در کارنامه خود دارد.

بنا و یک‌ تصمیم خوب

با بازگشت محمد بنا به تیم ملی، علیاری به همان وزن اصلی خود بازگشت و آذر ماه سال گذشته راهی تورنمنت باکو شد. وی توانست در این رقابت ها عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کند. او سپس اواخر آذر ماه در رقابت های جام باشگاه های جهان در خرمشهر موفق شد به همراه تیم بیمه رازی جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

علیاری سپس دی ماه سال گذشته موفق شد در جام تختی و در غیاب قاسم رضایی که با مدال نقره جهان از حضور در این رقابت ها معاف بود بالاتر از رقبایی همچون داود گیل نیرنگ، سید مصطفی صالحی زاده و رقبای خارجی عنوان قهرمانی را بدست بیاورد و جواز حضور در رقابت های انتخابی تیم ملی را کسب کند.

علیاری با کسب عنوان قهرمانی در جام تختی عازم رقابت های قهرمانی آسیا در تایلند شد و در این رقابت ها نیز بر سکوی نخست قاره کهن ایستاد.

* به دنبال قانون از ایران تا لهستان!

در حالی که شورای فنی کشتی فرنگی بر اساس قانون فرآیند انتخابی تیم ملی بر لزوم برگزاری رقابت انتخابی میان علیاری و قاسم رضایی برای مشخص شدن نماینده ایران در المپیک ریو تاکید داشت قاسم رضایی با تایید مصدومیتش از سوی شورای پزشکی از حضور در رقابت های مرحله نهایی انتخابی تیم ملی در تهران معاف شد. در نهایت شورای فنی به این جمع بندی رسید یا میان این دو کشتی گیر پس از برگزاری جام جهانی شیراز و در همان سالن شهید دستغیب این شهر مسابقه انتخابی به شرط رسیدن به دو پیروزی از سه مبارزه اجرا شود و یا اگر کادر فنی تیم ملی صلاح ندانست قطعا می بایست این دو نفر عازم تورنمنت پیتلاسینسکی در ورشو پایتخت لهستان شوند تا بر اساس عملکردشان در این‌ مسابقات تکلیف نماینده این‌ وزن نیز در المپیک روشن شود.

** علیاری و طلای ۲۴ عیار در لهستان!

در جام جهانی علیاری نمایش خوبی نداشت اما قاسم رضایی هم کشتی‌های چشمگیری نگرفت تا هر دو مدعی ضعیف ظاهر شده باشند. جام جهانی تمام شد و کادر فنی صلاح ندانست رقابت انتخابی را برگزار کند اما در حالی که این انتظار می رفت تا طبق وعده داده شده قاسم رضایی و علیاری عازم تورنمنت لهستان شوند، اما تنها علیاری به این رقابت ها اعزام شد و در نهایت با ارائه یک نمایش خوب و در حالی که سرشار از انگیزه بود موفق شد از سد حریفانی‌چون بالاژ کیس کشتی گیر کهنه کار مجارستانی و دارنده مدال های طلا و نقره جهان بگذرد و مدال طلا را بر گردن ‌آویزد.


* شورا باز هم مصلحتی می شود؟

پیش از آنکه علیاری عازم این تورنمنت شود اعضای شورای فنی متفق القول بر این‌نکته تاکید کردند در صورتیکه علیاری عملکرد خوبی در این تورنمنت داشته باشد قطع به یقین حکم به برگزاری دیدار انتخابی میان او و قاسم رضایی برای مشخص شدن نماینده ایران در المپیک خواهند داد. علیاری انگیزه زیادی داشت، انگیزه ای از جنس المپیک. در نهایت هم مدال طلای این‌مسابقات را از آن‌خود کرد؛ طلایی با ارزش.

بدون شک هیچ کس منکر توانایی های فنی و تجربه بالای قاسم رضایی دارنده مدال طلای المپیک لندن نیست، اما حق ایجاب می کند علیاری که ماه ها در اردوهای تیم ملی زجر کشیده و عرق ریخته و با توجه به نتایج خوبی که طی ماه های اخیر در تمامی مسابقاتی که در آن شرکت داشته(به جز جام جهانی) گرفته است و به احترام قانون و عدالت حکم به برگزاری رقابت انتخابی میان این دو چهره پرافتخار کشتی ایران داده شود.* نگاهی به انتخابی های دو کشتی گیر

علیاری و رضایی پیش از این بارها با هم رقابت کرده اند که البته سهم بردهای علیاری بیشتر از رقیب عنوان دارش بوده است. این دو پیش از رقابت های جهانی ۲۰۱۴ ازبکستان در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی در قزوین با یکدیگر سرشاخ شدند که سهم علیاری دو پیروزی با نتایج ۶ بر صفر و ۸ بر ۷ بود. البته رضایی در مبارزه ای که برای دومین بار شکست خورد در ثانیه های پایانی سه اخطاره شد. رضایی در این‌ مسابقات و در اولین‌ مصاف ۲ بر صفر به پیروزی رسید.

پس از این مسابقات با تصمیم شورای فنی، علیاری عازم بازی های آسیایی ۲۰۱۴ شد که در نهایت مدال طلا گرفت و رضایی نیز به مسابقات جهانی ازبکستان رفت که مدال برنز گرفت.

پیش از رقابت های جهانی لاس وگاس نیز میان این دو کشتی گیر در جریان رقابت های انتخابی تیم ملی در مشهد مسابقه انتخابی برگزار شد که علیاری پس از برتری دو بر یک در یک مبارزه پرحاشیه، بنا به آنچه مصدومیت عنوان شد دیگر حاضر به کشتی نشد تا در نهایت با تصمیم شورای فنی هر دو کشتی گیر عازم مسابقات جهانی لاس وگاس شوند؛ البته رضایی در وزن ۹۸ کیلوگرم و علیاری در ۱۳۰ کیلوگرم! رضایی با کسب مدال نقره جهان یکی از دو مدال آور ایران در این‌ مسابقات شد و علیاری در رده بیست و ششم سنگین وزن های جهان ایستاد.* علیاری رقیب نامدارش را می شناسد

نتایج دیدارهای رو در روی این دو کشتی گیر نشان‌می دهد علیاری راه و رسم‌مبارزه با رقیب نامدار خود را می داند و نه تنها رقیب دست و پا بسته ای نیست، بلکه می تواند حرف های زیادی نیز برای گفتن داشته باشد. همین موضوع تصمیم گیری برای برگزاری رقابت انتخابی را سخت و دشوار کرده است!* علیاری و فرصت نداشته!

هر چند عناوین بین المللی رضایی و علیاری قابل قیاس نیست، اما نباید از این‌موضوع نیز به سادگی گذشت که به علیاری هر بار به بهانه های مختلف فرصت چندانی برای عرض اندام در مسابقات درجه یک بین المللی داده نشده است. اولین بار در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ مجارستان که به عنوان پنجمی دست یافت و آخرین بار نیز در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ آن هم در سنگین‌وزن که اگر اعزام نمی شد خیلی بهتر بود!* رضایی هم با اعتماد به طلای المپیک رسید

اگرچه ویترین افتخارات قاسم رضایی با طلای المپیک لندن درخشان است اما او نیز نخستین بار در جریان مسابقات جهانی ۲۰۰۵ مجارستان به عنوانی بهتر از بیست و هفتمی جهان نرسید و در سال ۲۰۰۶ نیز در آسیا سوم شد. وی در دومین‌حضور خود در رقابت های جهانی و در سال ۲۰۰۷ بر سکوی سوم جهان ایستاد سپس در سال ۲۰۰۸ قهرمان آسیا شد و همان سال در المپیک پکن در جایگاهی بهتر از شانزدهم قرار نگرفت.

رضایی پس از المپیک پکن چند سالی زیر سایه رقبای نامدار خود در تیم ملی (مرحوم بابک قربانی و امیر علی اکبری) بود و فقط در چند تورنمنت شرکت کرد تا اینکه بدنبال محرومیت رقبایش به دلیل دوپینگ عازم مسابقات گزینشی المپیک لندن در قزاقستان شد و با کسب عنوان قهرمانی جواز حضور در المپیک را بدست آورد و بدنبال آن با عملکردی خیره کننده و دور از انتظار طلای با ارزش المپیک لندن را بر گردن آویخت.

علیاری پشتوانه محکمی برای تیم ملی در وزن ۹۸ کیلوگرم خواهد بود.عدالت و مهمتر از آن قانون حکم می کند به او این حق داده شود حداقل در رقابت انتخابی شرکت کند. اگر باخت که هیچ. اگر هم برد باز آنوقت اگر صلاح بود بهترین تصمیم برای رسیدن به بهترین نتیجه در المپیک توسط سرمربی تیم ملی یا شورای فنی گرفته شود، تصمیمی که شاید هم قانون را قبول نداشته باشد!

اینبار المپیک ۲۰۱۶ ریو در پیش است و یک آزمون حیاتی و ماندگار پیش روی شورا و کادر فنی تیم ملی. اینبار علیاری اعتماد می خواهد، اعتمادی در اندازه حقش. نه بیشتر و نه کمتر!

وحید رجبی، خبرنگار ایسنا

منبع :http://isna.ir/news/95032917767/%D8%B9%D9%84%DB%8C...

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از نقدعلی کریم پور

آنری: پوگبا می تواند بهترین بازیکن شود/ مشکل انگلیس نبود خلاقیت در تیم بود
میرر: پیشنهاد 100 میلیون پوندی یونایتد به پوگبا
رسمی/ هافبک نیس فرانسه به لسترسیتی پیوست
صمد مرفاوی سرمربی صبای قم شد
لاجوردی زیبا، کونته ی محشر!
فروزان به خونه به خونه بابل پیوست
آمار تنها تقابل دل بوسکه و کونته با یکدیگر
بازیکن نفت‌وگاز به تراکتور پیوست
رحمان احمدی با سپاهان فسخ کرد
تمرینات فشرده قلعه نویی برای تراکتوری‌ها
نگاهی به اصلی‌ترین تیم مدعی قهرمانی؛ بی‌عیب و نقص
تسویه بدهی فصل گذشته؛آخرین شرط امید ابراهیمی برای ماندن
مسی: چند سال دیگر در بارسا بازی خواهم کرد
دنیل نوروزی و برزیلی‌های سپاهان فردا وارد اصفهان می‌شوند
ایرلند شمالی می تواند به فینال برسد
سردار آزمون در جلسه معارفه سرمربی روبین‌کازان+عکس
سرگروهی ژرمن ها پس از برد خفیف برابر ایرلندشمالی
جریمه یوفا برای فدراسیون فوتبال کرواسی
رقابت‌های بوکس انتخابی المپیک - باکو /صعود غلامی به جمع ۸ نفر برتر
سردار از فردا در تمرینات روبین‌کازان/ تیم آینده آزمون به‌زودی معرفی می‌شود