جام جهانی جام جهانی

ورزش > اخبار و حواشی ورزشی > اخبار و حواشی

ژرمن‌ها در قامت قهرمان و ایرلند به‌دنبال شگفتی‌سازی

فاطمه نظری 7 سال پیش
ژرمن‌ها در قامت قهرمان و ایرلند به‌دنبال شگفتی‌سازی

شاگردان یواخیم لوو در گروه آسانی قرار گرفته‌اند و بعید به نظر می‌رسد که مشکلی برای صدرنشینی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، تنها یک هفته دیگر به آغاز رقابت‌های جام ملت‌های اروپا 2016 فرانسه باقی مانده است و تیم ملی فوتبال آلمان به عنوان قهرمان جام جهانی 2014 برزیل یکی از شانس‌های اصلی کسب عنوان قهرمانی به شمار می آید. در گزارشی می خواهیم به معرفی گروه C که در آن تیم‌های آلمان، اوکراین، لهستان و ایرلند شمالی قرار دارند، بپردازیم و نخست از شانس اصلی صعود به دور بعد سخن به میان می‌آوریم.

ژرمن‌ها همیشه در قامت مدعی

کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آن ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

تیم ملی فوتبال آلمان همواره یکی از قدرت‌های اصلی فوتبال اروپا و جهان بوده است و در یورو 2016 هم یکی از شانس های اصلی کسب عنوان قهرمانی به شمار می آید. ژرمن‌ها به همراه اسپانیا با سه دور قهرمانی در رقابت‌های یورو پرافتخارترین تیم به شمار می‌آیند و اگر بتوانند در فرانسه هم قهرمان شوند به تنهایی در صدر پرافتخارترین تیم‌ جام ملت‌های اروپا قرار می گیرند.

آلمان با قهرمانی که در جام جهانی 2014 برزیل به دست آورد نشان داد که به روزهای اوج خود برگشته و خطری بزرگ برای تیم‌های بزرگ فوتبال جهان و اروپا به شمار می آید. شکست 7 بر یک برزیل میزبان در خانه ثابت کرد که ژرمن ها تا چه اندازه خوف‌انگیز هستند. هدایت این تیم را یوآخیم لوو برعهده دارد که مربی بادانش و بسیار محبوبی است و با در اختیار داشتن حماسه‌سازان برزیل یکی از شانس‌های اصلی کسب عنوان قهرمانی در فرانسه است.

یوآخیم لوو فهرست نهایی خود برای حضور در فرانسه را اعلام کرد. الکای گوندوگان و مارکو رویس دو چهره تاثیرگذار ژرمن‌ها هستند که به علت آسیب دیدگی یورو 2016 را از دست دادند اما مت هوملس و شواین اشتایگر در آخرین لحظات چراغ سبز کادر پزشکی را به دست آوردند و لوو آنها را در فهرست نهایی خود قرار داد.

بسیاری از کارشناسان فوتبال آلمان بر این باور هستند که شاگردان یوآخیم لوو نسبت به جام جهانی افت زیادی کرده‌اند و شکست تحقیرآمیز اخیر برابر اسلوواکی آن هم در ورزشگاه خانگی اوگسبورگ زنگ خطر را برای آنها به صدا درآورد. سرمربی ژرمن ها در این دیدار از یک تاکتیک جدید استفاده کرد و آن اینکه تنها از یک هافبک دفاعی استفاده کرد و او کسی جز سامی خدیرا نبود اما چنین سیستمی جواب نداد و به خوبی به لوو فهماند که در یورو 2016 نمی تواند از آن استفاده کند. البته نباید فراموش کرد که سرمربی ژرمن‌ها در این دیدار به بازیکنان جوان خود مثل کیمیچ، فایگل و براندت بازی داد.

با وجود آنکه انتقادهای زیادی به تیم آلمان می شود اما خود یواخیم لوو چنین چیزی را قبول ندارد. او می‌گوید: تیم ملی فوتبال آلمان قبل از جام جهانی هم چنین شرایطی را تجربه کرد و انتقادها زیاد شد اما همه دیدند که با چه اقتداری جام قهرمانی را بالای سر بردیم. به هواداران قول می دهم که تیم بسیار آماده‌ای را در فرانسه خواهند دید و نهایت تلاش خود را برای کسب عنوان قهرمانی به کار خواهیم گرفت.

در فهرست یواخیم لوو بازیکنان کلیدی زیادی وجود دارند که می توانند در هر دیداری سرنوشت‌ساز ظاهر شوند. ژرمن‌ها در خط دروازه سنگربان بسیار مطمئنی مانند مانوئل نویر را دارند که نه تنها یک دروازبان مطمئن است بلکه در خط دفاعی هم کمک زیادی به تیم خود می‌کند. نگرانی بزرگ ژرمن ها در خط دفاعی بود که از شانس خوب آنها مت هوملس به شرایط بازی رسید و تا حدودی زیادی نگرانی های این تیم برطرف شد.

یواخیم لوو در خط میانی با ترافیکی از بازیکن مواجه است. از بازیکنان باتجربه این تیم می توان به مسوت اوزیل، سامی خدیرا، شواین اشتایگر، ژولیان دراکسلر، آندره شورله و تونی کروس اشاره کرد. بازیکنی که از او به عنوان یکی از پدیده‌های یورو 2016 یاد می شود لروی سانه است که از رئال مادرید پیشنهاد دارد. اما در خط حمله هم ژرمن ها بازیکنانی مانند توماس مولر، ماریو گومس، ماریو گوتسه و پودولسکی را دارند که هر چهار بازیکن بسیار باتجربه هستند و می توانند کمک زیادی به تیم خود کنند. آلمان در نخستین بازی خود به مصاف اوکراین خواهد رفت که این دیدار به نوعی جنگ صدرنشینی است.

لهستان؛ لووا می‌تازد

لهستان کشوری است در مرکز اروپا، از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه (منطقه برون‌بومی کالینینگراد) از شرق با بلاروس و از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است. بخش عمده‌ای از این کشور از جمله ایالت‌های وسیع تجزیه شده آلمان پس از جنگ جهانی اول و دوم است.

تیم ملی لهستان برای اولین بار در سال 2008 جواز حضور در رقابت‌های یورو را به دست آورد اما نمایش ضعیفی داشت و با قرار گرفتن در قعر جدول رده بندی نتوانست جواز صعود به دور بعد را به دست آورد.

لهستان در یورو 2012 به طور مشترک با اوکراین میزبان بود و هواداران این تیم امیدوار بودند که از امتیاز میزبانی خود استفاده کنند و حداقل برای نخستین بار در تاریخ خود به مرحله حذفی راه پیدا کنند اما در گروهی که اوکراین، سوئد و انگلیس هم در آن قرار داشتند لهستان با وجود حمایت هواداران پرشور خود بازهم قعرنشین شد تا یکی از میزبان‌های ناکام لقب بگیرد.

لهستان در دور قبل با آلمان، اسکاتلند و ایرلند همگروه بود و به عنوان تیم دوم جواز صعود به دور بعد را به دست آورد. آنها در دیدار رفت در خانه موفق شدند با دو گل برابر شاگردان یواخیم لوو به پیروزی برسند اما در دیدار برگشت با نتیجه سه بر یک تن به شکست دادند تا نتوانند به عنوان تیم نخست به دور بعد راه پیدا کنند.

هدایت لهستان را آدام ناوالکا برعهده دارد. سرشناس‌ترین بازیکن لهستان روبرت لواندوفسکی است که در بایرن می‌درخشد و از بهترین مهاجمان کنونی فوتبال جهان و اروپا به شمار می آید و حضور او در نوک خط حمله لهستان می تواند هر تیمی را دچار خطر کند.

لواندوفسکی برای رسیدن به عنوان بهترین گلزن تاریخ لهستان، تنها یک گل فاصله دارد. او با زدن 13 گل به عنوان بهترین گلزن مرحله مقدماتی انتخاب شد و این نشان می دهد که او تا چه اندازه آماده است.

از دیگر بازیکنان سرشناس لهستان می توان به پیتچک مدافع بوروسیا دورتموند و چزنی سنگربان رم ایتالیا اشاره کرد.

اوکراین و جنگ داخلی

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه؛ در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان؛ از جنوب شرقی با رومانی و مولداوی هم‌مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد و پایتخت آن شهر کی‌اف است.

پس از فروپاشی شوروی، اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش در اروپا است. زبان اوکراینی زبان رسمی این کشور است و زبان روسی نیز کاربرد گسترده‌ای دارد. دین رسمی این کشور مسیحیت است.

اوکراین در مرحله گروهی انتخابی یورو 2016 عملکرد خوبی از خود نشان نداد. این تیم بعد از اسپانیا و اسلوواکی به عنوان تیم سوم به دور بعد راه پیدا کرد تا در پلی آف به مصاف اسلوونی برود و با پیروزی در دو دیدار رفت و برگشت توانست جواز حضور در یورو را به دست آورد.

اوکراین تاکنون یک بار در سال 2012 به رقابت‌های یورو راه پیدا کرده است البته این کشور جزو جماهیر شوروی بود و در سال 1991 بود که استقلال خود را اعلام کرد. این تیم در دور قبل میزبان بود اما نتوانست از امتیاز میزبانی خود استفاده کند و به مرحله حذفی راه پیدا نکرد.

هدایت تیم ملی اوکراین را میخائیل فومنکو برعهده دارد و سرشناس ترین و کلیدی ترین بازیکن این تیم آندری یارمولنکو است که یکی از بازیکنان مورد علاقه یورگن کلوپ است و احتمال پیوستنش به قرمزپوشان آنفیلد در فصل جابه‌جایی زمستانی زیاد است.

خداحافظی آندره شفچنکو بعد از یورو 2012 شکاف بزرگی را در خط حمله اوکراین به وجود آورد و هواداران این تیم را به شدت نگران کرد. چرا که شووا سرشناس‌ترین و بهترین بازیکن تاریخ فوتبال اوکراین بود و پر کردن جای خالی او بسیار سخت بود. اما یارمولنکو تا حدودی امیدوار کننده ظاهر شده است هر چند فاصله زیادی با شفچنکو دارد. او تا الان توانسته 12 گل به ثمر برساند و لقب شفچنکوی جدید فوتبال اوکراین را به او داده‌اند. او در پیروزی ارزشمند برابر اسلوونی در پلی‌آف دو گل به ثمر رساند تا به قهرمان ملی کشورش تبدیل شود.

مشکل بزرگ اوکراین که هواداران این تیم را حسابی نگران کرده است اختلافی است که دو بازیکن سرشناس این تیم با هم دارند و ممکن است فضای تیم را مسموم کند. تاراس استبانینکو با یارمولنکو اختلاف آشکار دارد و درگیری آنها در لیگ اوکراین باعث شده است تا آنها سخنان تندی را علیه هم بر زبان آورند و از پایان دوستی خود سخن به میان آورند که باعث واکنش سرمربی تیم هم شد تا جایی‌که فومنکو گفت: این دو بازیکن باید هر چه سریع‌تر اختلاف خود را حل کنند و به اردوی تیم ملی نیاورند.

اواکراین در نخستین دیدار خود برابر آلمان به میدان می‌رود این در حالی است که آنها تا الان نتوانسته‌اند برابر ژرمن‌ها در هیچ دیداری به پیروزی برسند. بسیار بعید است که اوکراین شانسی برای صعود به عنوان تیم نخست داشته باشد و جنگ این تیم برای دوم شدن است و بازی برابر لهستان تعیین کننده‌ترین دیدار برای آنها به شمار می‌آید.

ایرلند شمالی؛ کورسوی امید با مایکل اونیل

ایرلند کشوری است در شمال جزیره ایرلند و در غرب جزیره بریتانیا. این کشور به همراه انگلستان، اسکاتلند و ولز کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی را تشکیل می‌دهد.

ایرلند شمالی در مرحله انتخابی دست به شگفتی بزرگی زد تا جایی‌که با وجود تیم‌های رومانی و مجارستان به عنوان صدرنشین به دور بعد راه پیدا کرد و برای نخستین بار جواز حضور در جام ملت های اروپا را به دست آورد.

بازیکنان تیم ملی فوتبال ایرلند در لیگ‌های انگلیس و اسکاتلند یا لیگ دسته دو انگلیس بازی می‌کنند و بازیکنان شناخته شده‌ای در این تیم بازی نمی‌کند. با وجود آنکه ایرلند شمالی با بازیکنانی که در اختیار دارد شانس بسیار کمی برای صعود به دور بعد دارد اما سرمربی این تیم بسیار امیدوار است.

اونیل، سرمربی تیم ملی ایرلند شمالی می‌گوید: در فوتبال هر احتمالی وجود دارد و هیچ تیمی از پیش باخته نیست. هدف نخست ما صعود به دور بعد است و برای رسیدن به این هدف نهایت تلاش خود را به کار خواهیم گرفت. ما هم مانند تیم‌های ولز، آلبانی و ایسلند به دنبال شگفتی سازی در یورو 2016 هستیم. ما تیم از پیش بازنده نیستیم و تنها برای تفریح به فرانسه نیامده‌ایم. در گروه بسیار سختی قرار گرفته‌ایم اما بر این باور هستم که می توانیم جواز صعود به دور بعد را به دست آوریم چرا که چیزی برای از دست دادن نداریم.

ایرلند شمالی بعد از جام جهانی 1986 مکزیک در هیچ رقابت بزرگی به میدان نرفته است. گری آرمسترانگ در جام جهانی 1982 موفق شد با گلی که برابر اسپانیایی میزبان به ثمر برساند، زمینه صعود تیمش را به یک هشتم نهایی فراهم کرد و به یک الهام‌گر بزرگ برای فوتبال کشورش تبدیل شد.

اونیل خود در فوتبال ایرلند شمالی ید طولایی دارد. او در هر دو جام جهانی 1982 و 1986 به میدان رفت. او از سال 2011 هدایت تیم ملی کشورش را برعهده گرفته و تا الان عملکرد خیره کننده‌ای از خود نشان داده است.

کایل لاورتی سرشناس‌ترین و بهترین بازیکن کنونی فوتبال ایرلند شمالی به شمار می آید که در بین هواداران از محبوبیت زیادی برخوردار است و سهم بسزایی در صعود تیمش به یورو 2016 داشت. او در 9 بازی که در انتخابی به میدان رفت توانست 7 گل به ثمر برساند و همین امر باعث شد تا بیلی هامیلتون اسطوره فوتبال ایرلند شمالی لقب سوپرمن را به او بدهد.

لاورتی در بیرمنگام بازی می کند. بهترین دوران حضور او زمانی بود که در رنجرز بازی می‌کرد و توانست در 138 بازی 38 گل به ثمر برساند.

ایرلند شمالی با بازیکنانی که در اختیار دارد شانس کمی برای صعود به دور بعد دارد اما در فوتبال چیزی قابل پیش بینی نیست و نتیجه بازی نخست این تیم برابر لهستان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

منبع :http://isna.ir/service/Sports

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از فاطمه نظری

امرایی به صبا بازگشت
ایران- آرژانتین؛ تهران میزبان آرژانتینی‌ها
شاگردان ویسی تا دوشنبه استراحت می‌کنند
آغاز اردوی پرسپولیس در اوکراین
شهباززاده در یک قدمی باشگاه آلانیااسپور
اخطار کارشناسان به ناامن بودن استادیوم‌های المپیک ریو
لاگربک: هیچ‌کس فکر نمی‌کرد ایسلند به جمع 8 تیم برسد
دست نشان : عمران‌زاده به تعهدش پای‌بند است
دراکسلر بهترین بازیکن دیدار آلمان - اسلواکی شد
استورک: بلژیک از بخت‌های قهرمانی در یورو است
تماس مهدوی‌کیا با پیروانی
انتقاد تند مسی از فدراسیون آرژانتین
انتقاد آلن شیرر از تیم هاجسون
اردوی ۱۰ روزه تیم ملی قطر در سوییس
پیکه: هرگز به سرود ملی اسپانیا بی‌احترامی نکردم
صعود ایرلند شمالی به مرحله حذفی قطعی شد
مارتینو: آمریکا اولین حریف قدرتمندمان در این دوره است
دروازه بان اسلواکی بهترین بازیکن دیدار با انگلیس شد
پتکوویچ: نشان دادیم از تیم های بزرگ چیزی کم نداریم
هالگریمسون: هر تیمی مجارستان را دست کم بگیرد ضرر می کند